Wiedźmin – król polskiej fantastyki

Czy ktoś w Polsce nie słyszał jeszcze o “Wiedźminie” i Andrzeju Sapkowskim? Polacy nie słyną z tworzenia dobrej fantastyki, dlatego też ta niezwykła, znana praktycznie na cały świecie seria, jest niewątpliwie powodem do dumy. Dla nas “Wiedźmin” to przede wszystkim wspaniała seria książkowa, dla reszty świata to gry, a także ostatnimi czasy całkiem niezły serial zrealizowany przez niewątpliwie jedną z najpopularniejszych, internetowych platform filmowych. Prawdziwi miłośnicy wiedźmińskiego świata są dobrze zaznajomieni z wszystkimi adaptacjami, nawet z polską próbą przeniesienia książki na ekran, w której rolę Geralta z Rivii dostał Michał Żebrowski.

Jak powstał “Wiedźmin”?

Pewnie większość fanów tej serii wie, że wszystko zaczęło się od kilku opowiadań napisanych przez Sapkowskiego w latach 80. Jedno z nich zajęło trzecie miejsce w konkursie “Fantastyki”. Nikt się wtedy nie domyślał, że oto powstaje jedna z najsłynniejszych serii fantastycznych, pewnie sam Sapkowski nie miał o tym zielonego pojęcia. Pisał on jednak opowiadania dalej, rozbudowując świat o wiedźminach i potworach, z którymi muszą walczyć. Dzisiaj większość tych opowiadań stanowi pierwsze dwa tomy sagi wiedźmińskiej, czyli “Ostatnie życzenie” i “Miecz przeznaczenia”. Poza nimi w skład sagi wchodzi jeszcze 6 kolejnych tomów. Ostatni z nich, “Sezon burzy”, powstał w roku 2013, po niemal 15 latach przerwy.

Główni bohaterowie i zarys fabuły

“Wiedźmin” opowiada nam przede wszystkim historię wspomnianego już Geralta z Rivii, którego życiowym zadaniem, jako wiedźmina, jest walka z zamieszkującymi krainę, w której żyje, potworami. Oprócz niego do głównych bohaterów należy zaliczyć posiadającą magiczne moce Yennefer, powalającego swoim słowiańskim humorem barda Jaskra czy Ciri, młodą księżniczkę Cintry. Wszyscy ci bohaterowie związani są ze sobą różnymi więzami. Czasami są to więzy, którymi bohaterowie związali się z własnego wyboru, a czasami mają one magiczną moc, której nie można w żaden sposób przerwać.